Każdy dzień stawia przed nami kolejne wyzwania…
Rozmowa z Cezarym Garczarczykiem, Przewodniczącym Konwentu Dyrektorów Zarządów Dróg Powiatowych Województwa Śląskiego, Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Będzinie
Zakończony niedawno XXI Ogólnopolski Kongres Zarządców Dróg Powiatowych odbył się w czasie pandemii. Jaki miało to wpływ na organizację wydarzenia, frekwencję uczestników oraz przebieg obrad?
W dniach 20-23.09.2021 r. w Wiśle odbył się Ogólnopolski Kongres Zarządców Dróg Powiatowych. Organizacja Kongresu nie była sprawą łatwą. Przysłowie mówi, że „do trzech razy sztuka”, w naszym przypadku było to do czterech razy, a pierwszy termin to maj 2020 roku. Ostatni rok był dla wszystkich czasem trudnym. Pandemia okazała się nie tylko olbrzymim zagrożeniem dla życia i zdrowia, ale także w znacznym stopniu ograniczyła kontakty międzyludzkie. Dlatego wszyscy uczestnicy wyrażali opinię, że to spotkanie jest bardzo potrzebne. I tak było, nie słyszałem głosów krytycznych, a uczestnicy bardzo pochlebnie wyrażali się o Kongresie i organizacji. Kongres był okazją do spotkań i wymiany doświadczeń, a dobra komunikacja i porozumienie- mam nadzieję- będą podstawą naszych dalszych sukcesów.
Jak mówiłem na Kongresie: każdy dzień stawia przed nami kolejne wyzwania i my tym wyzwaniom będziemy starać się sprostać. W Kongresie wzięło udział ponad 220 uczestników i 19 firm, z których większość miała swoją prezentację, prelegentami byli również Piotr Parzych dr. hab. inż. profesor Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, Paweł Nicia dr. inż. profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz radca prawny Ryszard Kulik.
Od poprzedniego Kongresu minęły dwa lata. W tym czasie pojawiły się nowe rozwiązania finansowe dla samorządów – np. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Czy temat ten był dyskutowany w gronie uczestników Kongresu? Jakie inne zagadnienia były tematem dyskusji?
To prawda, od poprzedniego Kongresu w Starachowicach minęły dwa lata. Tematy związane z nowymi rozwiązaniami dla samorządów jak Rządowy Fundusz Dróg były szeroko dyskutowane i komentowane przez uczestników Kongresu. Bardzo wiele rozmów dotyczyło tematów i problemów, z którymi borykają się Zarządcy Dróg w codziennej pracy – głównym tematem w tych kwestiach był brak możliwości przesunięcia środków z inwestycji na wydatki bieżące. Kolejnym utrudnieniem w opinii uczestników Kongresu był też czas uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych.
Jakie są – w kontekście obrad Kongresu – Pana wnioski na temat wyzwań stojących obecnie przed zarządcami dróg powiatowych?
W trakcie trwania Kongresu wysłuchano wielu prelekcji i wykładów o niezwykle istotnej tematyce, którą jest ochrona dróg powiatowych jak również uprawnienia i możliwości zarządcy drogi w świetle aktualnych regulacji prawnych. Dla nas drogowców najbliższe miesiące będą czasem wyzwań, przygotowań i jeszcze bardziej wytężonej pracy, gdyż obowiązujące przepisy tracą moc we wrześniu 2022 roku. Mam nadzieję, że Kongres ułatwił przygotowanie się do wdrożenia nowych przepisów i był okazją do wymiany doświadczeń i znalezienia rozwiązań uprawniających do zarządzania drogami powiatowymi.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
Rozmawiała: Anna Rogalińska